Okulary przeciwsłoneczne męskie – jak wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne męskie ( takie jak te chociażby: https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Przeciwsloneczne_Meskie-417.html) stanowią nie tylko skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, ale są także doskonałym uzupełnieniem stylu. Dobrze dobrane dodają męskości i charakteru. Moda w tym względzie nie ulega jednak drastycznym zmianom. Od wielu lat modne pozostają te same modele okularów.

Autor zdjęcia: caiteesmith photography.

Autor zdjęcia: caiteesmith photography.

Aviatory, czyli popularne pilotki to najstarszy model okularów słonecznych, który podbił cały świat. Zaprojektowane zostały przez Bausch & Lomb (późniejszy Ray-Ban) na potrzeby amerykańskich lotników w latach 30. XX wieku. Miały chronić ich oczy przed refleksami świetlnymi na dużych wysokościach. Awiatory są lekko zaokrąglone, a ich oprawki składają się z cienkich metalowych ramek z podwójnym nanoskiem. Największą popularnością cieszyły się w latach 50. XX wieku, a później renesans przeżyły w latach 80. za sprawą Toma Cruise’a i filmu Top Gun. Dzięki uniwersalnemu kształtowi pasują w zasadzie do każdej twarzy.

Wayfarery to kolejna marka wypromowana przez znaną na całym świecie firmę Ray-Ban. Cechują się one grubszymi oprawkami. Powstały w latach 50. XX wieku, ale najbardziej znane stały się dopiero 30 lat później za sprawą firmy The Blues Brothers. W XXI wieku powróciły w formie nerdów, a więc kujonek. Są niezwykle uniwersalne, wyróżniają się przede wszystkim masywnymi oprawkami w prostej linii przy łuku brwiowym. To one zapoczątkowały modę na oprawki plastikowe.

Clubmastery to z kolei lżejsza forma wayfarerów. Swoim kształtem przypominają nerdy, ale ich górna oprawka jest dość gruba i plastikowa. Górna oprawka ma za zadanie imitować linię brwi, stad też druga nazwa okularów – browline glasses. Na salonach zagościły na dobre po roku 2010 na fali zainteresowania stylistykę retro.